Základní informace
Jedná se o nejmenšího křečíka na světě, Dorůstá do průměrné velikosti 9 centimetrů a váhy 20 až 40 gramů. Stejně jako všichni křečíci jsou noční tvorové. Jsou rychlí, křehcí a malincí, proto nejsou vhodní jako mazlíčci k malým dětem. Samičky jsou většinou společenští tvorové. Skupinka se ale musí tvořit od mláďat. Skupinku mohou tvořit sestry z jednoho vrhu nebo matka s dcerou. Fungují spíše sudé počty ve skupinkách. Někdy skupinka může vydržet celý život, někdy se po jedné noci poperou a už je nesmíte dát nazpět k sobě. Poznáte to podle nahánění po ubikaci, vyhánění slabšího jedince od jídla nebo z domku a dále také podle pištění. Když má křečík strupy a kousance na spodní části zad, bývá už pozdě a je nutné křečíka ihned oddělit. U samců skupinky nefungují.
Křečík Roborovského pochází z pouští z Číny a Mongolska. Jeho nohy jsou na to uzpůsobené. Jsou dlouhé a chlupaté.
Co se týče péče a ubikace, je pro roboráčky vhodnější box o minimálních rozměrech 55x40x30 cm, vysokou vrstvou bezprašné podestýlky (nejlépe papírovou podestýlku či jemné hobliny nebo konopné pazdeří) a velkou nádobou s jemným pískem. Box je vhodný z toho důvodu, aby křečík neprolezl mřížemi nebo nespadl z výšky. Milují kolotoč (alespoň 20cm), ale to výjimečně doporučím plastové, občas si do něj čůrají. Jinak zbytek vybavení určitě dřevěné, dále slaměné tunely, úkryty, roury, atd. Pokud je v ubikaci více samic, minimální rozměry ubikace jsou 70x40cm (pro 3 až 4 samice).
Důležitou součástí života je krmivo. Samozřejmostí je krmná směs určená pro křečíky. Směs by neměla obsahovat barevné granule a příliš ovoce, ořechů a kokosu. 1 – 2x do týdně by měli dostávat čerstvou zeleninu. Ovoce dávejte výjimečně, kvůli sklonům k cukrovce. Dále 1 – 2x do týdne přidejte živočišnou bílkovinu (jogurt, kuřecí maso, bílek).
Někdy se o nich tvrdí, že koušou. To není vůbec pravda. Jsou rychlí, ale zároveň zvídavý. Takže o pozornost není nouze. Většinou to není zvíře na mazlení, ale spíše na koukání, pobavení, pohlazení. K člověku jsou roboráčci neagresivní, nejsou teritoriální, křečík ani neprská, ani nekouše. I v případech, kdy roboráček není zvyklý na kontakt s člověkem a bojí se, raději zvolí útěk než útok.
Jak poznáte pohlaví křečíka Roborovského?
Samec má dobře viditelnou pachovou žlázu uprostřed bříška. Pohlavní otvor a anální otvor má dál od sebe.
Samice nemá pachovou žlázu a pohlavní otvor a anální otvor má těsně u sebe. Samici můžou být vidět i bradavky na stranách bříška.
Základní údaje
Velikost: 7 – 9 cm
Váha: 20 – 40 g
Délka života: 2 – 3 roky
Doba březosti: 16 – 21 dní
Počet mláďat: průměrně 3 – 4 mláďata
Barvy a kresby
Barvy
- Aguti (++)- divoké zbarvení roboráčků, dominantní mutace, černé oči
- Skořicová (pp) – světlejší než aguti, recesivní mutace, červené oči
- Modrá – tmavě šedá do modra, recesivní mutace, černé oči
- Modrá skořicová (aapp) – světle šedá barva, recesivní mutace, červené oči
Kresby
- Mottled (momo) – flekatý křečík, recesivní mutace
- Bílá a bílá s tečkou na hlavě (Ds-momo) – celobílý křečík nebo bílý křečík s tečkou na hlavě v barvě jeho srsti.
- Husky (hh) – bílý obličej, zesvětluje barvu srsti, recesivní mutace
Autor článků: Michaela Lehotová, poslední změna na webu 12. 2. 2024