Pokud jste nikdy nebyli na žádné výstavě hlodavců, je pochopitelné že si kladete otázku, jak vlastně probíhá celý výstavní den. Určitě je to zážitek pro všechny milovníky křečků a křečíků a stojí za to se výstavy zúčastnit alespoň jako návštěvník 🙂
Pokud budete vystavovat křečka či křečíka, označujete se jako VYSTAVOVATEL. V tom případě se ráno musíte dostavit v předem stanovený čas (viz propozice k dané výstavě) k veterinární přejímce, kde Vámi přihlášené zvířátko bude vizuálně zkontrolováno (zda nevykazuje známky nemoci či čerstvého zranění). Bez projití přes přejímku se nelze do výstavního sálu dostat a takové zvíře nebude posouzeno.
Pro projití veterinární přejímkou Vám bude přiděleno číslo, kterým označíte přepravku s konkrétním křečkem a poté budete nasměrováni na výstavní stůl, kde si najdete své jméno a jméno vašeho křečka či křečíka, přepravku tam postavíte a celkově se tam „zabydlíte“. Na tomto místě strávíte i několik hodin, takže Vám doporučujeme si přinést něco k občerstvení (jak pro sebe, tak i křečka či křečíka), stejně jako pití (pro křečíka prosíme spíše ovoce nebo zeleninu, aby se Vám v misce nevykoupal a pak nebyl za mokrou srst penalizován). Ve chvíli, kdy začne posuzování, se zpravidla otevírají i brány veřejnosti. Doporučujeme Vám křečka před posouzením moc nevytahovat a nepůjčovat lidem – přílišná manipulace může mít za následek umaštění srsti a odečtení pár bodů, a zbytečný stres pro zvíře.
V rámci výstavního dne se můžete jakkoli volně pohybovat po celém výstavním sále. Určitě se nebojte využít jedinečné možnosti, že se v jeden den sjedou chovatelé z celé České republiky (a mnohdy i ze zahraničí). Nebojte se proto je oslovit a poptat se, spoustu z nich má na výstavě nejen své křečky a křečíky, ale zároveň i odchovance. Na stole vždy uvidíte jméno křečka, takže pokud váháte z jaké chovatelské stanice si křečka vzít, můžete se podívat a seznámit. Výjimkou není ani to, že chovatelé na výstavu berou své odchovace k prodeji a nebo po dohodě vám prodají i vystavované zvíře, pakliže se jim do chovu již nadále nehodí.
Posuzování probíhá tak, že osoba pověřená ČKK (má na sobě jmenovku označenou logem ČKK) vyzvedne křečka u Vás na stole a donese jej na stůl posuzovatelů, který byl předtím důkladně vydesinfikovaný. Vy samozřejmě s křečkem můžete jít a podívat se na posuzování, ale není to žádná povinnost. Posuzovatel na křečka vždy použije čistý pár lékařských rukavic a novou krabičku, v které křečka zváží a která slouží i v rámci posuzování. Křeček by sebou měl nechat manipulovat. Při hodnocení si posuzovatel křečka důkladně prohlédne a zapisovateli diktuje výstavní posudek. Poté křečka vrátí do přepravky a pověřená osoba jej vrátí zpátky na stůl. Proběhne desinfekce stolu a podepsání výstavního posudku, který vystavovatel vloží na příslušné místo na stůl a buď v průběhu nebo na konci posuzování odnese ke zpracování výsledků. V případě, že první tři místa u jakékoli kategorie mají shodné body, jsou křečci už pouze v přepravkách přineseni k posuzovanému stolu (najednou), posuzovatel s nimi zpravidla vůbec nemanipuluje a rozhodne, který z nich jaké místo obdrží.
Poté se napíší diplomy, připraví ceny a probíhá vyhlašování a focení vítězů. A je zase na nějakou dobu po výstavě. Vystavovatelé se zabalí, vezmou křečky a vydají se na cestu domů.
Slovo závěrem…
Křeččí výstava je bezpochyby úžasný zážitek, nikde jinde nevidíte tolik majitelů, chovatelů nebo i příznivců křečků a křečíků v České republice. Pokud budete mít tuto možnost, neváhejte se přijít podívat. Aktuální termíny vždy naleznete v sekci Výstavy a akce > Kalendář akcí.