Potrava
Křečci a křečíci jsou všežravci, jejich základní krmná dávka se skládá především z obilovin, bylin a různých semínek. Minimálně 1x týdně by měla být doplněna čerstvou zeleninou nebo ovocem a samozřejmě také živočišnými bílkovinami (sušené maso pro psy či kočky, kvalitní masová konzerva, vařené kuřecí maso apod.).
Křeček si instinktivně část potravy bude ukládat do svých zásob (spižírny), kterou je potřeba pravidelně kontrolovat, aby uložené krmivo nezačalo hnít či plesnivět. Doporučujeme proto druhý den jakoukoli čerstvou potravu, včetně namočených kusů obilovin, křečkovi ze zásob odebrat. Nejlepší však je, dávat křečkovi takové množství ovoce a zeleniny, které ihned sní. Doporučuje se kousek o velikosti nehtu na palci na ruce.
Jakákoli potrava, podávaná křečkovi, nesmí být příliš horká, ani příliš studená, ideální je pokojová teplota. Nevhodné jsou též potraviny slazené, solené, kořeněné a kyselé. Úplně nevhodné jsou ty druhy potravy, které by křečkovi mohli ublížit (jedná se především o většinu lidských jídel, jako je např. čokoláda, med – zalepí torby).
Směsi prodávané v chovatelských potřebách
Výživa březích a kojících samic, a mláďat
U březí a kojící samice platí prakticky stejné pravidlo, co se týče složení potravy. Důležité je ovšem zvýšit množství potravy.
Přibližně do poloviny březosti (tj. do 8. dne) můžeme samici krmit, tak jak jsme zvyklí. Od 9. dne bychom měli postupně navyšovat příjem živin, tedy zvětšit krmnou dávku a zvýšit objem živočišných bílkovin. Vhodné je podávání kvalitních psích nebo kočičích granulí, masových konzerv, sušeného či vařeného masa a rovněž ovesných vloček.
Pokud samice nebyla zvyklá na časté podávání zeleniny, neměli bychom s tím najednou začít v době březosti. Samozřejmě je vhodné pomaličku samici nabízet např. čerstvou mrkev, ledový salát, okurku apod. Nedoporučuje se podávání jablek – mnoho chovatelů má zkušenost, že po podání jablek se objevily zažívací problémy především u mláďat (tzv. vodová bříška).
Samice si do hnízda nosí potravu, takže první ochutnání pevné potravy absolvují mláďata ještě v hnízdě u matky. Jakmile začnou vylézat z hnízda, je vhodné opět zvýšit přísun bílkovin, protože malá křeččata jsou “piraně”, a snědí téměř vše, na co přijdou 🙂
Tekutiny
Křeček potřebuje nepřetržitý přístup k čisté čerstvé vodě.
Vhodnější než miska na vodu je napáječka. Vodu v misce křeček velmi rychle znečistí a ta se může stát zdrojem choroboplodných zárodků. Voda by měla být měněna denně, nejméně však 1x za tři dny, v případě jejího znečištění i vícekrát denně. K napájení se používá voda nesycená oxidem uhličitým (CO2), popř. jiným plynem, nevhodné jsou ovocné džusy a voda minerální nebo ochucená. Denní potřeba vody u křečka syrského je cca 30 ml.