Vybíráme křečka syrského – č. 2

Vybavení

Na základě minulého článku jste se pravděpodobně rozhodli, že křeček syrský je pro vás ta pravá volba. Než si svého mazlíka přivezete domů, musíte zajistit místo, kde bude bydlet. Jelikož bude křeček ve své ubikaci většinu dne, je potřeba ji zařídit tak, aby mu byla bezpečným místem pro odpočinek a zábavu. A co tedy budete všechno potřebovat?

Ubikace

Při výběru ubikace, tedy místa, kde bude křeček bydlet, máte na výběr z několika možností. Můžete vybrat plastový box, skleněné terárium nebo klec s pevným dnem s roztečí mezi mřížemi do 1 cm (ideálně 0,7 cm), aby se křeček neprotáhl mřížemi. Ubikace by pro křečka syrského měla být o rozměrech minimálně 70×40 cm. Ubikaci nevolíme zbytečně vysokou a s patry, křeček po kleci rád šplhá a při pádu může dojít i k vážným zraněním. Naopak postačí nižší ubikace s výškou kolem 40 cm tak, aby se do ní vešel kolotoč.

UbikaceVýhodyNevýhody
Plastový box+ dobře se čistí
+ lehký
+ nevypadává podestýlka
+ levný
- je potřeba přidělat víko opatřené mříží
- křeček se může prokousat ven
Skleněné terárium+ nevypadává podestýlka
+ odolné proti prokousání
+ můžeme křečka pozorovat
+ elegantní řešení do interiéru
- těžší
- dražší
- musí být vybaven víkem opatřeným mříží
Klec+ vzdušnější
+ křeček může po mřížkách lozit
+ možnost zavěsit na mříže různé hračky
- křečci rádi okusují mříže, čímž vytváří hluk
- přes mříže může vypadávat podestýlka
- dražší
Plastový box je levnou alternativou ke klecím a skleněným teráriím.
Foto Ludmila Martínková, ChS Moravská Sahara

Skleněné terárium může být vkusným doplňkem interiéru. Jeho nespornou výhodou je, že na křečka dobře uvidíte.
Foto Jan Mrázek

Klec umožňuje instalaci různých prolézacích a šplhacích hraček. Nevýhodou je, že v ní křeček bývá hlučný, protože okusuje mříže.
Foto Petra Macková, ChS z Moravy
Kolotoč
Kolotoč by měl být pro syrského křečka dostatečně velký s ideálním průměrem 25 cm a více. V menším kolečku často dochází k deformaci páteře. Volba správné velikosti kolotoče pozitivně ovlivní kvalitu života křečka.
Opět máme na výběr z několika možností. Na trhu jsou dostupné kolotoče z různých materiálů. Kovový kolotoč nedoporučujeme.
MateriálVýhodyNevýhody
Dřevěný kolotoč+ velmi tichý chod
+ přírodní materiál
+ bytelné provedení
- hůře se čistí
- některé křečky svádí ke kousání
- vyšší cena
Plastový kolotoč+ dobře se čistí- po čase bouchá,vrže
- u dlouhosrstých křečků riziko namotání srsti na střdovou tyč
- méně stabilní než dřevěný
Kovový kolotoč
důrazně nedoporučujeme
žádné- možná zranění (zaseknutí tlapky v kolotoči - zlomený drápek, prst, tlapka)
- vrže
- podléhá korozi

Pozor!
Kovový kolotoč s příčnou kovovou výztuží nepoužívejte nikdy. Výztuž ve spojení se stojanem kolotoče může působit jako gilotina a zlomit křečkovi vaz, když se mezi nimi při vyskakování zasekne.

Domeček
Domeček je bezpečným místem, kde bude křeček spát. Měl by to být uzavřený prostor z přírodního materiálu. Domeček můžete koupit nebo také vyrobit z většího kokosu.
Domeček můžete jednoduše vytvořit z většího kokosu nebo koupit v obchodě pro zvířata.
Foto Ludmila Martínková, ChS Moravská Sahara

Miska

Miska by měla být z dobře omyvatelného materiálu, tzn. nerez nebo keramika. Plastové misky někteří křečci rádi okusují, proto je raději nedoporučuji.

Napáječka

Při výběru napáječky se řiďte typem ubikace. U terária a plastového boxu volíme napáječku s přísavkou nebo napáječku se stabilním stojánkem, může být i vlastní výroby. U klece pak napáječku, které se připevní na mříže.

Podestýlka

Zde je bezpočet různých možností. Platí ale, že vybíráme bezprašný, neparfemovaný a přírodní materiál. V různých obchodech máte na výběr dřevěné hobliny, dřevěné štěpky, konopné pazdeří, bambusovou podestýlku, kukuřičnou podestýlku, dřevěné pelety, podestýlku Asan, Kaytee apod. Seno jako podestýlku nepoužíváme, můžeme jej ale přidat do ubikace na stavění hnízda. Ke zcela nevhodným materiálům na podestýlku patří piliny (odpad po řezání pilou). Nevhodné jsou dále dřevěné pelety (vznikají otlaky na nožičkách, křeček nemůže hrabat tunely). Zvažte také použití kukuřičné podestýlky, která po zvlhnutí rychle plesniví.

Krmivo

V kamenných a internetových obchodech s potřebami pro zvířata v dnešní době nalezneme obrovské množství krmiva pro křečky. Doporučujeme vybírat podle složení. Vhodná strava pro křečky obsahuje obilniny, semena, sušenou zeleninu a ovoce, seno, bílkovinnou složku (např. moučné červy), apod. Měla by být pestrá buď ve směsi nebo v granulích. Vyhýbáme se směsím s obarvenými granulemi, které mohou vypadat naoko lákavě, nicméně jejich složení není často vhodné zejména kvůli přidaným umělým barvivům.

Pokud si nevíte s krmivem rady, obraťte se na chovatele, od kterého si křečka berete. Spousta chovatelů také míchá a prodává krmivo pro křečky přímo na míru.

Přepravka

V každé domácnosti s křečkem by měla být alespoň jedna přepravka. Za život křečka ji určitě párkrát využijete. Poprvé, když si přebíráte křečka od chovatele, poté např. k veterináři, během stěhování nebo delší dovolené a vlastně pokaždé, když bude potřeba křečka někam převézt. Přepravka se dá pořídit velmi levně a nemusíte vždy nouzově hledat krabici od bot. Přepravku vám křeček neprokouše, nepročurá a jsou dělány tak, aby z nich ani neutekl.

 Hračky

Nejdůležitější hračkou je pro křečka kolotoč, ve kterém v noci naběhá i několik kilometrů. Předem podotýkám, že plastové tunýlky, které bývají součástí některých klecí, jsou pro syrského křečka malé, tudíž je toto vybavení zbytečné. Volte raději hračky z přírodního materiálu, kterých je v obchodech i na internetu na výběr spousta. Velkou spoustu hraček můžete vyrobit sami doma.

Písek pro činčily

Písek pro činčily je čistý a velice jemný písek, který křečkovi nasypeme do větší nádobky. Křeček si v písku rád hrabe, celý se v něm vyválí a tím si čistí kožíšek. Nikdy křečka nekoupeme ani neomýváme vodou!

Něco na kousání

Je dobré dát křečkovi i něco tvrdšího na okusování. Nejlevnější a lehce dostupnou variantou jsou větvičky stromů, které pečlivě umyjeme. Ne všechny větvičky stromů jsou ale pro křečky vhodné, více informací najdete na http://krecciklub.cz/vhodne-potraviny-pro-krecky/#listy

Teď už víte, co všechno bude křeček potřebovat. Příště se podíváme na to, kde křečka pořídit. Projdeme si dvě možné varianty – křečka z obchodu se zvířaty a křečka z chovatelské stanice.

Připravila: Ludmila Martínková, CHS Moravská Sahara