HaPV – Hamster polyomavirus

HaPV je vysoce nakažlivý virus vyskytující se pouze u křečka syrského (zlatého) a jeho divokého příbuzného křečka polního. Virus se v České republice poprvé vyskytl v roce 2006 v důsledku dovozu nových křečků z Holandska, k prvnímu pozorování nákazy došlo počátkem roku 2007 a několik chovatelů muselo kvůli tomuto viru přerušit svůj chov.
Od roku 2013 není hlášen žádný výskyt v chovu mezi členy ČKK. Ve zvířecích obchodech, které prodávají křečky, se tento virus ale bohužel stále vyskytuje. Naposledy se tento virus nejspíše vyskytl počátkem roku 2020 u křečka na severu Čech zakoupeného v nejmenované síti zverimexů.

Inkubační doba infekce je průměrně 4-18 měsíců.

Hlavním příznakem je výskyt drobných bradaviček (kožních nádorů) především na bradě, hlavě, krku, zádech a často také kolem očí a na ušních boltcích. Dále jsou patrné zduřelé uzliny objevující se ve více centrech rozložených po těle v kůži a podkoží. Histologicky je nádor způsoben nadměrným růstem buněk vlasového kořene, což utvoří cystám podobnou hmotu naplněnou zrohovatělým materiálem. Tyto nádory jsou považovány za benigní a ne metastazující (jednoduše řečeno nejedná se vyloženě o rakovinové nádory). Následně dochází k nárůstu maligních nádorů ve vnitřních orgánech a zvířata umírají ve velkých bolestech.

Virus se přenáší močí, pohlavním kontaktem (při krytí), z matky na potomky, ale i přímým kontaktem. Může se šířit i prašnou podestýlkou z jedné ubikace do druhé. V případě jeho výskytu a zamoření chovu (a to i jen v případě podezření na výskyt) je třeba chov bezodkladně uzavřít, což znamená neprodávat žádná mláďata (ani starší křečky) a nepořizovat si nová zvířata, dbát zvýšených hygienických opatření – používat jednorázové rukavice na každého křečka a sledovat jakékoli nové příznaky.

V současné době je možné testovat křečky přímo v České republice v laboratoři Anlab. Cena tohoto testu vychází přibližně na 700Kč za jednoho křečka. Jedná se o  krevní test, po kontaktu Vám laboratoř zašle speciální odebírací “papírek”,  kam je nutné ve spolupráci s veterinárním lékařem odebrat 4 kapy krve. Výsledky testu jsou známé po několika dnech.

Pokud se tento virus potvrdí, můžou se zvířata nechat dožít (pokud netrpí a nemají žádné příznaky), někteří chovatelé ovšem utratí celý chov, aby zamezili jakémukoli možnému přenosu. Následně se doporučuje zlikvidovat veškeré vybavení (zejména není možné nadále používat jakékoli přírodní materiály – dřevěné domečky, můstky, hračky apod.), a následně nechat chov mnoho měsíců (někdy se mluví i o letech) bez jediného křečka. Jedinou účinnou desinfekcí proti tomuto viru je přípravek Virkon, případně Spiroderm. Přesto se nedoporučuje vybavení pouze desinfikovat, protože jsou bohužel známy případy, že i přes důkladnou desinfekci se následně virus znovu v chovu rozšířil.

V současné době není známa žádná léčba. Jedinou možností je účinná prevence, která zahrnuje zařazování křečků od ověřených chovatelů a nenakupovat zvířata ze zverimexů a od tzv. “hobby chovatelů” /  “množitelů”. Vzhledem k dlouhé inkubační době bohužel není možná účinná karanténa.

Fotografie nemocných křečků:

Zdroje článku:
Fleková M. [online]: https://kreculky.webnode.cz/chov/hapv-hamster-polyoma-virus/.

Vernerová T. (2015): Hamster Polyomavirus. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Zemědělská fakulta. Ke stažení dostupné zde.


Warning: Undefined array key "globals/typography?id=accent" in /data/web/virtuals/235550/virtual/www/domains/krecciklub.cz/wp-content/plugins/elementor/core/kits/manager.php on line 323

Warning: Undefined array key "globals/typography?id=accent" in /data/web/virtuals/235550/virtual/www/domains/krecciklub.cz/wp-content/plugins/elementor/core/kits/manager.php on line 323

Warning: Undefined array key "globals/typography?id=accent" in /data/web/virtuals/235550/virtual/www/domains/krecciklub.cz/wp-content/plugins/elementor/core/kits/manager.php on line 323