Jak na výstavu?

Pokud jste nikdy nebyli na žádné výstavě hlodavců, je pochopitelné že si kladete otázku, jak vlastně probíhá celý výstavní den. Určitě je to zážitek pro všechny milovníky křečků a křečíků a stojí za to se výstavy zúčastnit alespoň jako návštěvník 🙂

Pokud budete vystavovat křečka či křečíka, označujete se jako VYSTAVOVATEL. V tom případě se ráno musíte dostavit v předem stanovený čas (viz propozice k dané výstavě) k veterinární přejímce, kde Vámi přihlášené zvířátko bude vizuálně zkontrolováno (zda nevykazuje známky nemoci či čerstvého zranění). Bez projití přes přejímku se nelze do výstavního sálu dostat a takové zvíře nebude posouzeno.

Pro projití veterinární přejímkou Vám bude přiděleno číslo, kterým označíte přepravku s konkrétním křečkem a poté budete nasměrováni na výstavní stůl, kde si najdete své jméno a jméno vašeho křečka či křečíka, přepravku tam postavíte a celkově se tam „zabydlíte“. Na tomto místě strávíte i několik hodin, takže Vám doporučujeme si přinést něco k občerstvení (jak pro sebe, tak i křečka či křečíka), stejně jako pití (pro křečíka prosíme spíše ovoce nebo zeleninu, aby se Vám v misce nevykoupal a pak nebyl za mokrou srst penalizován). Ve chvíli, kdy začne posuzování, se zpravidla otevírají i brány veřejnosti. Doporučujeme Vám křečka před posouzením moc nevytahovat a nepůjčovat lidem – přílišná manipulace může mít za následek umaštění srsti a odečtení pár bodů, a zbytečný stres pro zvíře.

V rámci výstavního dne se můžete jakkoli volně pohybovat po celém výstavním sále. Určitě se nebojte využít jedinečné možnosti, že se v jeden den sjedou chovatelé z celé České republiky (a mnohdy i ze zahraničí). Nebojte se proto je oslovit a poptat se, spoustu z nich má na výstavě nejen své křečky a křečíky, ale zároveň i odchovance. Na stole vždy uvidíte jméno křečka, takže pokud váháte z jaké chovatelské stanice si křečka vzít, můžete se podívat a seznámit. Výjimkou není ani to, že chovatelé na výstavu berou své odchovace k prodeji a nebo po dohodě vám prodají i vystavované zvíře, pakliže se jim do chovu již nadále nehodí.

Posuzování probíhá tak, že osoba pověřená ČKK (má na sobě jmenovku označenou logem ČKK) vyzvedne křečka u Vás na stole a donese jej na stůl posuzovatelů, který byl předtím důkladně vydesinfikovaný. Vy samozřejmě s křečkem můžete jít a podívat se na posuzování, ale není to žádná povinnost. Posuzovatel na křečka vždy použije čistý pár lékařských rukavic a novou krabičku, v které křečka zváží a která slouží i v rámci posuzování. Křeček by sebou měl nechat manipulovat. Při hodnocení si posuzovatel křečka důkladně prohlédne a zapisovateli diktuje výstavní posudek. Poté křečka vrátí do přepravky a pověřená osoba jej vrátí zpátky na stůl. Proběhne desinfekce stolu a podepsání výstavního posudku, který vystavovatel vloží na příslušné místo na stůl a buď v průběhu nebo na konci posuzování odnese ke zpracování výsledků. V případě, že první tři místa u jakékoli kategorie mají shodné body, jsou křečci už pouze v přepravkách přineseni k posuzovanému stolu (najednou), posuzovatel s nimi zpravidla vůbec nemanipuluje a rozhodne, který z nich jaké místo obdrží.

Poté se napíší diplomy, připraví ceny a probíhá vyhlašování a focení vítězů. A je zase na nějakou dobu po výstavě. Vystavovatelé se zabalí, vezmou křečky a vydají se na cestu domů.

Slovo závěrem…

Křeččí výstava je bezpochyby úžasný zážitek, nikde jinde nevidíte tolik majitelů, chovatelů nebo i příznivců křečků a křečíků v České republice. Pokud budete mít tuto možnost, neváhejte se přijít podívat. Aktuální termíny vždy naleznete v sekci Výstavy a akce > Kalendář akcí.