Křečík Roborovského

Jedná se o nejmenšího křečíka na světě, Dorůstá do velikosti maximálně 7 centimetrů a váhy 15 až 35 gramů. Stejně jako všichni křečíci jsou noční tvorové. Jsou rychlí, křehcí a malincí, proto nejsou vhodní jako mazlíčci k malým dětem. Jsou to společenští tvorové! Hlavně tedy samičky, které spolu mnohem raději tvoří skupinky. Klukům to může někdy zaskřípat. 

Pochází z pouští z Číny a Mongolska. Jeho nohy jsou na to uzpůsobené. Jsou dlouhé a chlupaté.

Co se týče péče a ubikace, je pro roboráčky vhodnější box o minimálních rozměrech 55x40x30 cm, vysokou vrstvou bezprašné podestýlky (nejlépe Kaytee) a velkou nádobou s jemným pískem. Box je vhodný z toho důvodu, aby křečík neprolezl mřížemi nebo nespadl z výšky. Milují kolotoč (alespoň 20cm), ale to výjimečně doporučím plastové, občas si do něj čůrají. Jinak zbytek vybavení určitě dřevěné, dále slaměné tunely, úkryty, roury, atd. Pokud je v ubikaci více samic, minimální rozměry ubikace jsou 70x40cm (pro 3 až 4 samice).

Důležitou součástí života je krmivo. Samozřejmostí je krmná směs určená pro křečíky. Směs by neměla obsahovat barevné granule a příliš ovoce, ořechů a kokosu. 1 – 2x do týdně by měli dostávat čerstvou zeleninu. Ovoce dávejte výjimečně, kvůli sklonům k cukrovce. Dále 1 – 2x do týdne přidejte živočišnou bílkovinu (jogurt, kuřecí maso, bílek).

Někdy se o nich tvrdí, že koušou. To není vůbec pravda, křečík to nemá ve svých genech. Kvůli velikosti by mu kousání stejně nepomohlo. Jsou rychlí, ale zároveň zvídavý. Takže o pozornost není nouze. Není to zvíře na mazlení, ale spíše na koukání, pobavení, pohlazení.

Základní údaje

Velikost: 5 – 7 cm

Váha: 15 – 35 g

Délka života: 1,5 – 2 roky

Doba březosti: 19 – 22 dní

Počet mláďat: 2 – 8