Vybíráme křečka syrského – č. 1

Vybíráme křečka syrského – základní informace pro chovatele

Křeček syrský je drobný savec z řádu hlodavců, který se dožívá v průměru 2–3 let. Poznávacím znamením křečků jsou jejich lícní torby, ve kterých uchovávají a přenášejí potravu. Je to vysoce teritoriální zvíře, proto jej chováme vždy samostatně. Jeho původní domovinou je sever Sýrie a jih Turecka, kde se vlivem zemědělství vyskytuje už spíše vzácně[1]. Naštěstí se stal křeček syrský oblíbeným domácím mazlíčkem, a tak ho můžeme najít ve spoustě domácnosti v celé České republice.

Křeček syrský je vysoce teritoriální zvíře. V domácích podmínkách proto chováme jedince vždy odděleně.

Aby byl křeček u vás doma spokojený a stal se vašim dobrým parťákem (ne kousavým nepřítelem), je potřeba to vzít všechno pěkně od začátku, a ještě před koupí se dozvědět o chovu křečka co nejvíce. V tomto článku shrnu nejzákladnější informace, které by vám měly pomoci v rozhodnutí, zda je křeček syrský pro vás ta správná volba.

Denní režim křečka

Křeček je noční zvíře. Ve dne spí, v noci vylézá. Ve dne se křeček párkrát vzbudí, aby se vyčural nebo nažral. Pokud to není vyloženě nutné, křečka nebudíme. V noci je potřeba křečkovi zajistit zábavu – dostatečně velký kolotoč a prolézačky.

Jelikož křeček ve dne spí, je vhodný i k pracujícím lidem, kteří mají rádi zvířata, ale z časových důvodů si nemohou pořídit psa nebo kočku. Když pak večer přijdou z práce domů, už na ně čeká kamarád k pomazlení, který celý den prospal.

Péče o křečka

Ačkoliv se jedná o méně náročného domácího mazlíčka, křeček vyžaduje stálou a pravidelnou péči. Pokud si pořídíte křečka, budete muset:

  • měnit vodu, doplňovat potravu, zajistit pestrou stravu
  • čistit ubikaci
  • každý večer věnovat křečkovi pozornost
  • v případě nemoci, úrazu nebo jiného zdravotního deficitu vyhledat veterináře se zaměřením na drobné savce

Náklady

Výše nákladů na křečka záleží zejména na vašich preferencích (na internetu si najdete zboží a cenu lehce vypočítáte). Řádově se však pohybujeme v oblasti nižších tisíců korun.

Křeček a děti

Pro svou nenáročnost je křeček často prvním zvířetem u dětí. Nespornou výhodou je, že se děti péčí a starostlivostí o křečka učí zodpovědnosti. Aby byl tento proces úspěšný, měl by podléhat pečlivému dohledu rodičů. Může se stát, že dítě pod vlivem ostatních lákadel (mobil, počítač), nebude o křečka jevit zájem a ze zodpovědnosti dětí se stane problém rodičů. Proto prosím důkladně zvažte, zda je křeček skutečně vhodné zvíře pro vaše dítě.

Křeček se může stát dítěti dobrým kamarádem a zároveň jej učit zodpovědnosti.

Věk dítěte je také důležitým faktorem. Chovatelé nedoporučují křečka syrského k dětem mladším 10 let. Je to z důvodu nedokončeného vývoje jemné a hrubé motoriky, kdy dítě může neopatrnou manipulací způsobit zvířeti újmu na zdraví, popř. kvůli nevhodné manipulaci může být dítě zvířetem pokousáno. Křečci mají velmi citlivý sluch, proto jsou přímo nevhodní k dětem školkového věku a k dětem mladším, které se chovají poněkud hlučněji.

Na základě tohoto článku se zkuste zamyslet nad tím, jestli je křeček syrský vhodné zvíře pro vás, zda jste schopní křečkovi zařídit bezpečné prostředí a proč si vlastně chcete křečka pořídit. V dalším článku se budeme věnovat potřebnému vybavení pro syrského křečka.

[1] Podle IUCN (International Union for Conservation of Nature) je zařazen jako vulnerable (zranitelný druh)

Připravila: Ludmila Martínková, CHS Moravská Sahara